sobota, 27. november 2010

XHTML in Onclick

Definicija: onclick je dogodek, ki se uporablja za opredelitev ukrepov, ki jih je treba sprejeti, ko kliknemo z miško.

Pokazal vam bom kako lahko z onclick-om spremenimo napis in ozadje.

Prvo si naredimo spletno stran: http://sposoben.blogspot.com/2010/11/xhtml.html

Za spremembo ozadja in napisa v glavo dokumenta vpišemo besedilo, ki se začne z script <type="text/javascript"> in konča z </script>, kot kaže na spodnji sliki. V mojem pirmeru so moje barve črna, rjava in siva, besedilo pa je Pozdravljeni.

function changebackground in function changetext(id)

V telo (<body>) vpišemo <p1 onclick="changetext (this)">Klikni me!</p1>, kjer se bo s klikom na besedilo "Klikni me!", prikazalo "Pozdravljeni". In za spremembe ozadij, isto v telo (<body>), napišemo besedilo, ki je napisano na spodnji sliki.

Napis za spremembo barve ozadja. Pri value lahko napišemo poljubno besedilo (mora biti v navednicah), ne pa tako, kot je prikazano na sliki.
Ko sestavimo spletno stran, jo shranimo kot primer.html (končnica mora biti .html). Povezavo do moje spletne strani lahko najdete na dnu tega članka. 
Za naložit spletno stran gremo na http://www.thefreesite.com/Free_Web_Space/, kjer so zastonj strani in izberemo poljubno. Jaz sem izbral "ZeroCatch". (Slika 1)


Slika 1


Na njihovi spletni strani: http://www.0catch.com/ kliknemo na "SIGN UP" (Slika 2), kjer nato izberemo naslov našega URL naslova. Npr.: http://primer.0catch.com. (Slika 3)
Slika 2
Slika 3
Izberemo "Plan #1 Free" in kliknemo "Continue With Signup >>". (Slika 4)
Slika 4
Pod oglasom kliknemo "No Thanks, a FREE site will be fine". (Slika 5)
Slika 5
Izpolnimo podatke in klik na "Create Your Account". Nato se prijavimo na prvi strani s svojim uporabniškim imenom in geslom, ki smo si ga izbrali. (Slika 6)
Slika 6
Izberemo "File Uploader". (Slika 7)
Slika 7
Nato poiščemo svojo html datoteko in jo naložimo (uploadamo), da se pokaže v desnem okencu pod našim URL naslovom in nato pod tem kliknemo na "RETURN TO 0catch.com USER MANAGER". (Slika 8)
Slika 8
Kliknemo "HTML File Manager". (Slika 9)
Slika 9
Našo html datoteko spremenimo v "index.html" in nato ponovno klik na "Return to User Manager". (Slika 10)
Slika 10
Sedaj vpišemo svoj URL naslov v brskalnik in lahko vidimo svojo spletno stran. Moja spletna stran: http://sposoben.0catch.com/

Dodajanje tem na Wikipediji

Prvo si izberemo temo o kateri bomo pisali in preverimo, da še ni objavljena na Wikipediji: http://sl.wikipedia.org/wiki/Glavna_stran. Nato se na njihovi strani registriramo (desni zgornji kot) in potem ko končamo registracijo, prijavimo. Če že imamo uporabniško ime in geslo, registracija seveda ni potrebna.

Priporočljivo je prebrati pravila in smernice Wikipedije, da ni nepotrebnih težav. (Slika 1)

Slika 1
Nato se vrnemo na glavno stran, kjer kliknemo na "ureja vsakdo". (Slika 2)

Slika 2
V zavihku "Uvod" kliknemo na "Peskovnik", kjer se lahko poigravamo z našim besedilom in vidimo kako izgleda oz. bi izgledalo, ko bi bilo objavljeno.

Slika 3
Vrnemo se na zavihek "Uvod" in nato nadaljujemo na naslednjega "Naučite se več o urejanju". Preberemo o urejanju strani, potem pa kliknemo na "vaš prvi članek". (Slika 4 in 5)
Slika 4
Slika 5
V prvem koraku izberemo o čem bo govoril naš članek. (Slika 6)

Slika 6
V drugem koraku lahko preverimo, ali ta članek že obstaja, o katerem želimo pisati, v tretje pregledamo splošna pravila, četrtem koraku vpišemo svoj naslov članka in kliknemo na "Ustvari članek!". V mojem primeru je to "Splet 2.0". (Slika 7)
Slika 7
V petem koraku preberemo še nasvete, nato napišemo članek in kliknemo "Shrani stran". (Slika 8)
Slika 8
Ko to naredimo, malo počakamo, da ga uredniki Wikipedije pregledajo. Čez čas preverite vaš članek pri s klikom na "Zadnje spremembe" in vidite kaj so naredili. (Slika 9)
Slika 9
In če je s člankom vredu, ga lahko poiščete na Wikipediji. Moj članek: http://sl.wikipedia.org/wiki/Splet_2.0

ponedeljek, 22. november 2010

OpenOffice Writer

Predstavil vam bom kako se spreminja vsebina v programu OpenOffice Writer v operacijskem sistemu Ubuntu.


Odpremo OpenOffice.org Writer (Applications --> Office --> OpenOffice.org Word Processor) in v njega napišemo poljubno besedilo. Shranimo. (Slika 1 in Slika 2)


Slika 1
Slika 2

Na shranjeno datoteko Primer.odt kliknemo z desno tipko miške in nato z levo tipko na Open With Archive Manager. Odpre se nam okno z raznimi datotekami in xml dokumenti (ne zapiramo, dokler ne spremenimo vsebine in shranimo).(Slika 3)

Slika 3
 
Z desno tipko miške kliknemo na style.xml in nato Open with... V oknu, ki se nam odpre Open Files, izberemo gedit, nato Open. (Slika 4)

Slika 4

Odpre se vsebina naše datoteke Primer.odt, kjer v njej lahko spreminjamo vsebino. Primer: Namesto Liberation Serif napišemo Arial (Slika 5). Shranimo (v oknu File Roller kliknemo Update (Slika 6)) in zapremo vsak okna.

Slika 5

Slika 6
Ponovno odpremo Primer.odt in lahko vidimo, da se je spremenila pisava. (Slika 7)

Slika 7
Enako lahko naredimo s OpenOffice.org Calc (Applications --> Office --> OpenOffice.org Spreadsheet) in OpenOffice.org Impress (Applications --> Office --> OpenOffice.org Presentation). Vendar lahko vidimo, da Calc in Impress nimata datoteke manifest.rdf
RDF (Resource Description Framework) je ustvarjanje meta-podatkovnih struktur, ki določajo podatke na spletu. Zasnovan je tako, da zagotovi metode za razvrščanje podatkov o spletnih mestih, da bi izboljšali iskanje in navigacijo. Izvaja se v XML. Strukturiran je kot eno ali več trojic: (1) predmet (o čem so podatki), (2) lastnost (atribut predmeta), (3) dejanske vrednosti.

OpenOffice Calc

OpenOffice Impress