XHTML (eXtensible HiperText Markup Language) je družina XML označevalnih jezikov, za katere uporablja HTML jezik, v katerem so spletne strani napisane. Ker morajo biti XHTML dokumenti dobro oblikovani, so lahko razčlenjeni z uporabo standardnih XML razpoznavalnikov. Za razliko od HTML-ja, kjer so zahtevani prizanesljivi, določeni HTML razpoznavalniki. XML opisuje podatke, HTML jih pa prikazuje.
Osnovna struktura XHTML-ja |
Elementi v XHTML-ju:
- Morajo biti pravilno in v pravem vrstnem redu napisani. Primer:
pravilno: <b><i>besedilo</i></b>
- Zmeraj morajo biti zaprti. Primer:
pravilno: <title>to je naslov</title>
- Morajo biti napisani z malimi črkami. Primer:
<HTML>
<BODY>
......
</BODY>
</HTML>
pravilno:
<html>
<body>
.......
</body>
</html>
- Dokumetni morajo imeti osnovni (korenski) element, t. i. root element. Vsi ostali elementi (npr.: head, body, title, p,...) morajo biti napisani znotraj osnovnega elementa. Ta osnovni element je html element.
XHTML uporabljamo za ustvarjanje, CSS pa za urejanje spletne strani.
Odpremo beležnico in takoj na začetku vpišemo katero vrsto dokumenta bomo uporabljali. V našem primeru bomo uporabljali prehodno (transitional) vrsto dokumenta, ker bomo uporabljali predstavitvene elemente XHTML-ja.
Prehodna (transitional) vrsta dokumenta |
Nato začnemo z (<html>) in glavo dokumenta (<head>) kamor vpišemo svoje ime (<title>) spletne strani, ki se nam prikaže v explorerju, ko odpremo dokument.
Osnovni element (html) in naslov imena spletne strani v glavi (head) |
Prikaz imena spletne strani |
Nato v telo (<body>) vpišemo elemente, ki jih potrebujemo (slika, odstavek in povezavo do spletne pošte), zaključimo dokument z (</body>) in osnovnim (korenskim) elementom - (</html>). Pri sliki lahko tudi vpišemo širino in višino (meri se v pikslih), če pa tega ne storimo, potem je slika v primarni velikosti.
Spletna stran napisana v beležnici |
Preden pogledamo svojo spletno stran s svojim brskalnikom, jo še prej preverimo na spletni strani valid XHTML: http://validator.w3.org/#validate_by_input in popravimo napake, ki nam jih pokaže program. Prekopiramo tekst iz beležnice in ga vstavimo v polje Enter the markup to validate, izberemo More Options in kliknemo Check.
Prekopiramo tekst v polje Enter the Markup to validate |
Izberemo možnosti |
Shranimo s končnico .html in izberemo kodiranje (encodind) UTF-8 |
Spletna stran |
Za boljšo spletno stran pa obiščite http://www.w3schools.com/ in si poglejte predstavitev XHTML-ja in CSS-ja.
Ni komentarjev:
Objavite komentar