sobota, 13. november 2010

Primer podatkovne baze v Access-u 2007

Podatkovna baza je zbirka organiziranih informacij, tako da jih lažje upravljamo, posodabljamo in imamo lažji dostop. Moja podatkovna baza vsebuje podatke o študentih in njihovih ocenah pri posameznih predmetih. Pokazal vam bom, kako lahko napravite podatkovno bazo.

Odpremo Microsoft Access, kliknemo Prazna zbirka podatkov (Slika 1), nato si izberemo ime datoteke (v mojem primeru je to primer) in kliknemo Ustvari (Slika 2).

Slika 1
Slika 2

Odpre se nam podatkovni list, kamor vpišemo podatke (Slika 3). Z dvojnim klikom na polje ID vpišemo željeno ime polja in tako naredimo tudi s poljem desno od ID (Slika 4). V mojem primeru je to Vpisna številka, Priimek in ime študenta in E-mail.

Slika 3
Slika 4
Nato kliknemo na Ogled, nato pa Pogled načrta (Slika 5). Izberemo ime tabele in shranimo (Slika 6).

Slika 5
Slika 6
Prikaže se nam drugačen pogled, kjer za vsako Ime polja izberemo primeren Podatkovni tip (Slika 7) in nato spet kliknemo na ogled (Slika 5). Tabelo shranimo. Primer: Pri Vpisni številki študenta sem izbral število, ker bom pod tisto polje vpisval števila. Za Priimek in ime študenta in E-mail, pa sem izbral besedilo.
Slika 7
Spet kliknemo na Ogled in nato Pogled podatkovnega lista (Slika 5). Vpišemo željene podatke pod določenim stolpcem in shranimo (Slika 8).

Slika 8
Nato ustvarimo novo tabelo za nove podatke. V orodni vrstici kliknemo Ustvari -> Tabela (Slika 9).
Slika 9
Poleg prve tabele, se nam odpre nova tabela, kjer ponovno vpišemo željene podatke in ponovimo postopek od Slike 3 do Slike 8, le da tu vpišemo druge podatke. To ponovimo tolikokrat, kolikor potrebujemo tabel in imamo podatkov. Pri meni bodo oz. so tri tabele (Slika 11). Kot lahko vidimo pri Sliki 10, ponovimo dva stolpca iz prve tabele, pri Sliki 11 pa dva stolpca (Predmet in Vpisna številka študenta) iz druge tabele. V tretji tabeli v ta dva stolpca ne vpisujemo ničesar. En stolpec pa mora biti v vseh treh tabelah (v mojem primeru je to stolpec Vpisna številka študenta).

Slika 10
Slika 11
Pri Sliki 11 (gremo v pogled Pogled načrta (Slika 5)) odstranimo primarni ključ, ki ga vidimo pri vrstici Ocena, s klikom na Primarni ključ (Slika 12) in nato nadaljujemo normalno naprej.

Slika 12
Ko imamo ustvarjene tabele, v orodni vrstici kliknemo Orodja za zbirko podatkov -> Relacije (Slika 13).

Slika 13
Nato Načrt -> Pokaži tabelo (Slika 14). Odpre se nam okno z naslovom Pokaži tabelo (Slika 15), v katerih so naše tabele. Vse tri dodamo.

Slika 14

Slika 15

Pokažejo se nam tri okenca (Slika 16). Nato jih med sabo povežemo. Beseda, ki ima poleg narisan ključ, jo primemo in jo prenesemo v drugo okence, kjer jo spustimo na besedo, ki je istoimenovana. Primer: iz okenca Študentje sem prenesel besedo Vpisna številka študenta na besedo Vpisna številka študenta v okencu Ocena. Iz okenca Predmeti, sem prenesel besedo Predmet na besedo Predmet v okence Ocena (Slika 17). Za vsako se potezo se mi prikaže okno Urejanje relacij, kjer kliknem Ustvari (Slika 18 in 19).

Slika 16
Slika 17
Slika 18
Slika 19
Ko imamo povezane tabele, klikne v orodni vrstici Ustvari -> Načrt poizvedbe (Slika 20).

Slika 20
Ponovno se nam odpre okno Pokaži tabelo (Slika 15), kjer dodamo ponovno vse tri tabele in vidimo, da so že povezane z relacijami (Slika 21).

Slika 21
Pod temi povezanimi tabelami, pri besedi Polje izberemo besede, ki so med sabo povezane. Izberemo po dve isti besedi, vendar vsako iz druge tabele. Primer: V mojem primeru je v prvem polju Vpisna številka študenta iz tabele Ocena in v drugem polju iz tabele Študentje. V tretjem polju je Predmet iz tabele Predmeti, v četrtem pa iz tabele Ocena (Slika 22).

Slika 22
Ko to naredimo, kliknemo v orodni vrstici Načrt -> Zaženi (Slika 23). Pokaže se nam zavihek (v mojem primeru Poizvedba2), ki pa je prazen (Slika 24).
Slika 23

Slika 24

Vse skupaj shranimo in nato gremo v določen zavihek (v mojem primeru je to Ocena, kamor sem vpisal vpisno številko določene osebe, pri določeni oceni in zraven še predmet) in vpišemo podatke (Slika 25). Ponovno shranimo.
Slika 25
Nato gremo pod drug zavihek (v mojem primeru Študentje, kjer kliknem na plus pri vpisni številki, ki sem jo vpisal v zavihek Ocena (Slika 25)) in lahko vidimo podatke, ki smo jih vpisali.
Slika 26
Primer moje celotne podatkovne baze: http://www.2shared.com/file/0jTMpxPZ/Podatkovna_baza.html
Lahko jo shranite na svoj računalnik ali pa kar odprete.

Ni komentarjev:

Objavite komentar